Otlaky na tlapkách

26.08.2011 21:40

Co jsou otlaky?

Otlaky neboli nášlapky jsou holá místa na spodních našlapujících plochách končetin králíků a jiných zvířat. Postižené oblasti se vyznačují odhalenou kůží bez srsti a mohou se stát velmi bolestivými. Nejčastěji se objevují na patičkách zadních nohou v podobě malého růžového kolečka, ale mohou se rozšířit i do zbylých spodních částí končetin.

   

 

Jak otlaky vznikají?

Příčin vzniku otlaků je hned několik. Především je to nevhodný povrch, na kterém se králíček pohybuje a tím se může stát nejen chov králíků na roštech, ale i pohyb po dlažbě, plovoucí podlaze, linoleu, parketách či kobercích, jejichž nízký vlas a drsný povrch umělého vlákna způsobují odírání částí končetin, se kterými přicházejí do styku. Ve volné přírodě je totiž králíčkům přirozeným prostředím měkká zemina (tráva, hlína, lesní porost), do které se končetiny více či méně zabořují, takže chodidla nejsou zatěžovány tvrdým dopadem na plochu pohybu. Další příčinou, která ke vzniku otlaků přispívá, je nadváha králíčka, která končetiny nadmíru zatěžuje nebo přerostlé drápky, které způsobují špatné postavení končetin.

Nemalý vliv na vznik otlaků má však i dědičnost, tedy geneticky podmíněná náchylnost ke vzniku otlaků, která např. způsobuje, že u většího počtu králíčků chovaných ve zcela stejných podmínkách dojde ke vzniku otlaků jen u některých jedinců.

POZOR! Otlaky vznikají nejen na plochách zadních nožiček, ale i pod prstíčky předních nohou.

Když se objeví otlaky

Otlakům je samozřejmě nejlépe předcházet, ale pokud už se objeví, je dobré učinit některá opatření. Nejúčinnějším prostředkem je změna nevhodného povrchu, po kterém se králíček pohybuje. Je dobré mu tento povrch co nejvíce přizpůsobit přirozenému prostředí, tedy změkčit jej tak, aby postižená místa nebyla zbytečně vystavována tvrdým nárazům. K tomuto účelu je dobré do výběhu umístit molitan, staré deky nebo měkké bavlněné koberečky. Obvykle je však obtížné pokrýt celou plochu výběhu, a proto k umístění změkčujících textilií vybereme alespoň nejoblíbenější a nejvíce navštěvovaná místa.

 

 

Dobrým pomocníkem v boji s otlaky jsou i některé mastičky či krémy, které se na postižená místa nohou aplikují. Použitelných přípravků je mnoho a každý je konkrétním králíčkem jinak přijímán a i v účinnosti se může lišit; jinak řečeno – co pomůže jednomu králíčkovi, nemusí vyhovovat druhému a naopak. Většinou je tedy třeba mastičku prostě vyzkoušet a případně vyměnit za jinou. Veterináři často předepisovaný je např. Ialugen Plus, z volně prodejných je pak možné vyzkoušet kalciovou mast, Bepanthen nebo Indulonu, která se ukázala být nejen velmi dobře snášenou, ale také účinnou. U Indulony lze volit mezi základní modrou s hutnějším a mastnějším složením, nebo Indulonou měsíčkovou, která má lehčí konzistenci, rychlejší vstřebávání a díky obsahu měsíčku i hojivé a zklidňující účinky.

Z vlastní zkušenosti pak mohu doporučit Balzám na tlapky od MVDr. Pantůčka, který lze zakoupit prostřednictvím internetu nebo např. v síti prodejen Zvěrokruh. Má velmi lehké složení a zvláčňující i ošetřující účinky.

 

POZOR! V případě, že otlaky akutně krvácí, mastičky ani krémy raději nepoužíváme.

Když otlaky krvácí

Nejsou-li otlaky včas podchyceny a léčeny, může dojít k jejich krvácení, které pak vyžaduje okamžitý zásah. Při krvácejících otlacích je žádoucí zabránit kontaktu postižených částí končetin s obvyklým povrchem, neboť žádný koberec nebo jakýkoli jiný běžný povrch není 100% -ně hygienicky čistý a otevřené otlaky se tak stávají vstupní branou pro infekci. Infekcí zasažené končetiny se pak velice obtížně léčí a je dokonce znám i případ morčátka, které přes všechnu veterinární péči muselo být kvůli vleklé infekci otlačených nohou utraceno. Není proto radno krvácející otlaky podceňovat a při takto vážném stavu otlaků je vhodné králíčka na nějaký čas umístit do uzavřeného prostoru (dostatečně velká klec, ohrádka apod.), který vysteleme nejlépe molitanem obaleným do čisté měkké deky nebo bavlněného prostěradla. Je-li králíček nečistotný, je dobré samotný molitan nejdříve opatřit igelitem nebo igelitovým ubrusem a až poté vrchní vrstvou deky či prostěradla. Podestýlku v záchodku je pak vhodné nahradit savou podložkou nebo starým ručníkem, aby hrubá podestýlka nezpůsobovala obnaženým otlakům bolest a nestala se zdrojem infekce. Dojde-li poté k alespoň částečnému zlepšení stavu, je možné dopřát králíčkovi výběh (např. vyhrazením jedné místnosti), který taktéž vhodně vybavíme (molitan, deky, koberečky – viz. výše).

 

Při pozdějším volném pohybu po běžném povrchu je nutné postižená místa končetin chránit, a to nejlépe pomocí sterilního obvazu, kterým nožičku ovážeme. Namísto obvazů je také možné použít tzv. ponožky, které lze vyrobit z běžných ponožek s lemem. Dle velikosti králíčkovy nožičky vystřihneme z ponožky obdélník o délce cca 6cm a šířce cca 5cm, který posléze sešijeme do válečku. Ponechaný horní lem na stehýnku zabraňuje králíčkovi ve snadném stažení ponožky a navazující část pak brání přímému kontaktu otlaků s povrchem.

 

 

Zatažené nekrvácející otlaky je možné začít ošetřovat mastičkami a obvaz či ponožky pak poslouží i jako zábrana v olizování použitého přípravku. Obvaz i ponožky je samozřejmě dle potřeby nutné měnit za čisté. U obvazů i ponožek je pak třeba hlídat, aby nebyly ani příliš volné, aby si je králíček nemohl snadno stáhnout, ani naopak těsné, aby nedocházelo k zaškrcení nožičky. Nejlepším kritériem je kontrola samotných nožiček, kdy např. zmodrání prstíčků značí právě přílišné stažení obvazu. Ideální je, můžeme-li mezi obvaz a nožičku vsunout malíček ruky.

POZOR! S krvácejícími otlaky vždy navštívíme veterináře, který zváží i případné nasazení antibiotik.
 

Závěr

Otlaky u doma chovaných králíčků jsou častou a nepříjemnou záležitostí a je třeba uvědomit si, že boj s nimi je během na dlouhou trať. Je ale potřeba tento boj nevzdávat, aby život králíčka byl tak plnohodnotný, jak jen může být a jak si každý králíček zaslouží.

Autor: Arnika
Copyright © 2009
www.kralici.cz

—————

Zpět